ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
loading...

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 62-38 !!!!!

3:44 π.μ.

Με νίκη επί της Τουρκίας, 62-38, ξεκίνησε η Εθνική ανδρών στο τουρνουά του Μπάμπεργκ. Αυτή ήταν η 6η σε επτά φιλικά προετοιμασίας που έχει δώσει μέχρι σήμερα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Το Σάββατο το σύνολο του Ηλία Ζούρου αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι στις 18:30 ώρα Ελλάδας. Βασικός ξεκίνησε ο Νικ Καλάθης στην πρώτη συμμετοχή του σε φιλικό αγώνα αυτό το καλοκαίρι λόγω τραυματισμού. Πρώτος σκόρερ με 17 πόντους για την εθνική ο Γιάννης Μπουρούσης, ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Ασίκ από πλευράς Τουρκίας, όλους στο α΄ μέρος. «Κλειδί» η άμυνα, χάρη στην οποία οι παίκτες του Ζούρου κράτησαν στους 38 πόντους την ασημένια στο προηγούμενο Μουντομπάσκετ, Τουρκία.
Βασική πεντάδα ξεκίνησε τον Νικ Καλάθη ο Ηλίας Ζούρος, στην πρώτη συμμετοχή του σε φιλικό αγώνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος αυτό το καλοκαίρι, λόγω του τραυματισμού του στον αστράγαλο. Δίπλα του στην περιφέρεια ο έμπειρος Νίκος Ζήσης. Στο «3» ο Παπανικολάου και στη ρακέτα οι... παλιοί και συμπαίκτες πλέον στην Αρμάνι Μιλάνο, Φώτσης και Μπουρούσης. Με όπλο την άμυνα, οι διεθνείς πήραν γρήγορα προβάδισμα με μεγάλη διαφορά απέναντι στην ασημένια στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, τον περασμένο Σεπτέμβριο. Με πολυφωνία στην επίθεση, η εθνική προσπέρασε με 15-5. Ο Χινταγιέτ Τούρκογλου μείωσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά ο Κουφός που μπήκε στη θέση του Μπουρούση πέτυχε το 19-8 στο 8ο λεπτό.

Ο Ελληνοαμερικανός σέντερ διαμόρφωσε και το σκορ της πρώτης περιόδου, 21-8, μετά από ασίστ του Καϊμακόγλου. Μονόλογος της Ελλάδας η δεύτερη περίοδος, διάστημα στο οποίο η διαφορά έφτασε και τους +20 πόντους, 35-15. Ο Μπουρούσης σημείωσε 11 πόντους στο ά μέρος, ο Βασιλειάδης 10 και ο Κουφός τους 9. Τα παιδιά του Ηλία Ζούρου είχαν 11/18 δίποντα και 4/7 τρίποντα έναντι 6/16 δίποντα και 1/8 τρίποντα για την Τουρκία στο πρώτο 20αλεπτο. Μόνο ο Ασίκ είχε διψήφιο νούμερο πόντων, με 10 στο ίδιο διάστημα για την Τουρκία, εκ των οποίων τους 4 διαδοχικούς σημείωσε στο σερί 6-0 της ομάδας του, με το οποίο η Τουρκία μείωσε σε 35-21. Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν αυτός που εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 39-23 στο 18ο λεπτό και με τρίποντο το 42-25 στο 19', σκορ ημιχρόνου.

Χωρίς σκορ έμειναν για 4,5 λεπτά, οι δύο ομάδες με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Νίκος Ζήσης ξεκόλλησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης με δύο διαδοχικά καλάθια ολοκλήρωσε σερί 6-0 της εθνικής, χάρη στο οποίο προσπέρασε ακόμη και με +23, 48-25. Τα παιδιά του Ζούρου ξανάπιασαν το +23, 54-31, με σκόρερ τον Ζήση, για να ολοκληρωθεί με τρίποντο του Ιλιασόβα το τρίτο δεκάλεπτο, 54-36. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, διάστημα στο οποίο έδωσε χρόνο και σε όσους από τους 14 παίκτες δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι τότε. Το +24, 62-38, ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ενώ χαρακτηριστικό και το γεγονός ότι οι Τούρκοι σημείωσαν μόλις δύο πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 42-25, 54-36, 62-38

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 10 (2), Μπουρούσης 17, Ζήσης 4, Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 9(1), Μαυροειδής 2, Κουφός 9, Βουγιούκας, Καϊμακόγλου 2, Σλούκας 2, Μπράμος, Μάντζιαρης.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ακιόλ 2, Γκιουλέρ, Ονάν, Ιλιασόβα 9, Ερντέν 4, Τουνσερί, Σαβάς 2, Ασίκ 10, Αρσλάν 2, Τούρκογλου 5(1), Πρέλντζιτς 4, Καντέρ, Αλντεμίρ